- Stainless Steel Sprockets
- 80 Chain Size
- 12 Number of Teeth
- 4.3300" Outside Diameter
- 3.864" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | 80 |
| Hub Projection | 1.05 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Width Across Teeth | 0.575 in |
| Hub Dia. | 3 1/8 in |
| Outside Dia. | 4.33 in |
| No. of Teeth | 12 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Stainless Steel |
| Tooth Width | 0.575 in |
| Sprocket Style | B |
| Pitch Diameter | 3.864 in |
| Chain Pitch | 1 in |
| Bore Range | 1 in |
| Weight | 3.6 LB |
| EAN or UPC | 97039953209 |

