- Stainless Steel Sprockets
- 80 Chain Size
- 15 Number of Teeth
- 5.3000" Outside Diameter
- 4.810" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Chain Pitch | 1 in |
| Width Across Teeth | 0.575 in |
| Bore Range | 1 in |
| Pitch Diameter | 4.81 in |
| No. of Teeth | 15 |
| Tooth Width | 0.575 in |
| Outside Dia. | 5.3 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Chain No. | 80 |
| Hub Projection | 0.925 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Material | Stainless Steel |
| Hub Dia. | 3.813 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Sprocket Style | B |
| Weight | 5.6 LB |
| EAN or UPC | 97039263780 |

