- Finished Bore Sprocket for 80 Single Strand Chain
- 21 Teeth
- 1 7/16" Bore
features
- Lower replacement costs
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
| No. of Teeth | 21 |
| Finished Bore | 1.438 in |
| Hub Dia. | 4 1/4 in |
| Sprocket Style | B |
| Material | Carbon Steel |
| Outside Dia. | 7.24 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | 80 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Keyway Size | 3/4 x 3/4 in |
| Tooth Width | 0.575 in |
| Hub Projection | 1.175 in |
| Chain Pitch | 1 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Pitch Diameter | 6.71 in |
| Width Across Teeth | 0.575 in |
| Weight | 10.6 LB |
| EAN or UPC | 97039338921 |

