- AC Motor
- Evaporative Cooler Motor Application
- 0.5 hp
- 1800 rpm
- Single Phase
| Mounting | Foot Mounted |
| RPM | 1800 rpm |
| Input Phase | Single Phase |
| HP | 1/2 |
| Full Load Amps | 8.2 |
| Phase | Single Phase |
| Full Load Efficiency | 58 % |
| Voltage Rating | 115 |
| Service Factor | 1 |
| Enclosure Designation | ODP - Open Drip Proof |
| Hz | 60 Hz |
| Motor Application | Evaporative Cooler |
| C Dimension | 9.53 in |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 56 |
| Weight | 24.0 LB |
| EAN or UPC | 79090188275680 |

