- AC Motor
- Crusher Duty Motor Application
- Has roller bearings
- 0.75 hp
- 1800 rpm
| Full Load Amps | 1.15 |
| Motor Application | General Purpose |
| Service Factor | 1.25 |
| Phase | Three Phase |
| C Dimension | 11.614 in |
| Efficiency Group | Premium Efficient |
| Enclosure | ODP |
| Hz | 60 Hz |
| Frame | 56 |
| Voltage Rating | 230/460 |
| Mounting | Resilient Base |
| HP | 3/4 |
| Input Phase | Three Phase |
| RPM | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 81.1 % |
| Enclosure Designation | ODP - Open Drip Proof |
| Weight | 25.0 LB |
| EAN or UPC | 79092656781426 |

