- AC Motor
- Farm Duty Motor Application
- 0.75 hp
- 3600 rpm
- Three Phase
| Full Load Efficiency | 72 % |
| Input Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 208-230/460 |
| C Dimension | 10.38 in |
| RPM | 3600 rpm |
| Enclosure | TEAO |
| Full Load Amps | 1.13 |
| Hz | 60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Motor Application | Farm Duty |
| Mounting | Foot Mounted |
| Frame | 56Z |
| Frame Material | Rolled Steel |
| HP | 3/4 |
| Enclosure Designation | TEAO - Totally Enclosed, Air Over |
| Service Factor | 1.25 |
| Weight | 21.0 LB |
| EAN or UPC | 79092657225622 |

