- AC Motor
- HVAC Motor Application
- 1 hp
- 1200 rpm
- Three Phase
| Phase | Three Phase |
| Motor Application | HVAC |
| C Dimension | 13.583 in |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame | 143/5T |
| Hz | 60 Hz |
| RPM | 1200 rpm |
| Enclosure Designation | TEFC - Totally Enclosed Fan Cooled |
| HP | 1 |
| Voltage Rating | 575 |
| Full Load Efficiency | 82.5 % |
| Full Load Amps | 1.3 |
| Service Factor | 1.15 |
| Enclosure | TEFC |
| Mounting | Foot Mounted |
| Input Phase | Three Phase |
| Weight | 43.0 LB |
| EAN or UPC | 7899058020817 |

