- AC Motor
- Farm Duty Motor Application
- 1.5 hp
- 3600 rpm
- Single Phase
| RPM | 3600 rpm |
| Phase | Single Phase |
| Hz | 60 Hz |
| Motor Application | Farm Duty |
| Frame Material | Rolled Steel |
| C Dimension | 12.382 in |
| Voltage Rating | 115/230 |
| Mounting | Foot Mounted |
| Service Factor | 1.15 |
| Input Phase | Single Phase |
| Enclosure | TEAO |
| Enclosure Designation | TEAO - Totally Enclosed, Air Over |
| Frame | 56Z |
| HP | 1 1/2 |
| Full Load Efficiency | 75 % |
| Full Load Amps | 6.6 |
| Weight | 29.0 LB |
| EAN or UPC | 79092657379318 |

