- AC Motor
- Evaporative Cooler Motor Application
- 1/0.33 hp
- 1800/1200 rpm
- Single Phase
| Input Phase | Single Phase |
| Hz | 60 Hz |
| Frame | 56 |
| Full Load Amps | 6.45/3.06 |
| RPM | 1.5 rpm |
| Voltage Rating | 240 |
| Service Factor | 1 |
| C Dimension | 10.96 in |
| Enclosure Designation | ODP - Open Drip Proof |
| Enclosure | ODP |
| Phase | Single Phase |
| Motor Application | Evaporative Cooler |
| Weight | 155.0 LB |
| EAN or UPC | 7891327807594 |

