- AC Motor
- Farm Duty Motor Application
- 3 to 4.5 hp
- 3600 rpm
- Three Phase
| Motor Application | Farm Duty |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Input Phase | Three Phase |
| RPM | 3600 rpm |
| Mounting | Foot Mounted |
| Enclosure Designation | TEAO - Totally Enclosed, Air Over |
| Phase | Three Phase |
| Hz | 60 Hz |
| C Dimension | 14.601 in |
| Frame | 182/4Z |
| Service Factor | 1 |
| Enclosure | TEAO |
| Full Load Efficiency | 85.5 % |
| Efficiency Group | Epact Efficient |
| Full Load Amps | 5.6 |
| Voltage Rating | 230/460 |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 79092657009598 |

