- AC Motor
- Hydraulic Pump Motor Application
- 5 hp
- 1800 rpm
- Three Phase
| RPM | 1800 rpm |
| Motor Application | Hydraulic Pump |
| Voltage Rating | 208-230/460 |
| Input Phase | Three Phase |
| Hz | 60 Hz |
| Mounting | Flange & Foot Mounted |
| Frame | 184TYZ |
| Enclosure Designation | TEFC - Totally Enclosed Fan Cooled |
| Full Load Amps | 7.37 |
| Full Load Efficiency | 87.5 % |
| Service Factor | 1.15 |
| HP | 5 |
| Enclosure | TEFC |
| Efficiency Group | Epact Efficient |
| Phase | Three Phase |
| C Dimension | 12.8 in |
| Weight | 102.0 LB |
| EAN or UPC | 79093224363020 |

