- AC Motor
- Hydraulic Pump Motor Application
- 7.5 hp
- 1800 rpm
- Three Phase
| Hz | 60 Hz |
| Frame | 213TYZ |
| Voltage Rating | 208-230/460 |
| RPM | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 89.5 % |
| HP | 7 1/2 |
| Service Factor | 1.15 |
| C Dimension | 14.816 in |
| Full Load Amps | 10.9 |
| Enclosure Designation | TEFC - Totally Enclosed Fan Cooled |
| Input Phase | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Mounting | Flange & Foot Mounted |
| Efficiency Group | Epact Efficient |
| Motor Application | Hydraulic Pump |
| Enclosure | TEFC |
| Weight | 172.0 LB |
| EAN or UPC | 7891327985711 |

