- AC Motor
- General Purpose Motor Application
- 200 hp
- 3600/3000 rpm
- Three Phase
| HP | 200 |
| C Dimension | 48.976 in |
| Enclosure Designation | TEFC - Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | Foot Mounted |
| Voltage Rating | 460/380-415/660-690 |
| Phase | Three Phase |
| Frame | 315S/M |
| Service Factor | 1.25 |
| Input Phase | Three Phase |
| Full Load Efficiency | 95.4 % |
| Enclosure | TEFC |
| Motor Application | General Purpose |
| Full Load Amps | 219 |
| Hz | 60/50 Hz |
| RPM | 1.2 rpm |
| Weight | 2758.0 LB |
| EAN or UPC | 7891327442085 |

