- AC Motor
- General Purpose Motor Application
- 350 hp
- 1800 rpm
- Three Phase
| Hz | 60 Hz |
| C Dimension | 42.959 in |
| Phase | Three Phase |
| Full Load Amps | 396 |
| Motor Application | General Purpose |
| Voltage Rating | 460 |
| HP | 350 |
| Service Factor | 1.15 |
| RPM | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 95.8 % |
| Mounting | Foot Mounted |
| Frame | 447/9TS |
| Enclosure Designation | ODP - Open Drip Proof |
| Enclosure | ODP |
| Input Phase | Three Phase |
| Efficiency Group | NEMA Premium® |
| Weight | 2204.0 LB |
| EAN or UPC | 79092658865612 |

