- AC Motor
- General Purpose Motor Application
- 400 hp
- 1800 rpm
- Three Phase
| Input Phase | Three Phase |
| Mounting | Foot Mounted |
| Full Load Efficiency | 96.2 % |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 575 |
| Motor Application | General Purpose |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | L447/9T |
| Efficiency Group | NEMA Premium® |
| Hz | 60 Hz |
| C Dimension | 57.181 in |
| RPM | 1800 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Enclosure Designation | TEFC - Totally Enclosed Fan Cooled |
| Full Load Amps | 356 |
| HP | 400 |
| Weight | 4686.0 LB |
| EAN or UPC | 7891327566156 |

