- AC Motor
- General Purpose Motor Application
- 450 hp
- 3600 rpm
- Three Phase
| Enclosure | ODP |
| Motor Application | General Purpose |
| Phase | Three Phase |
| Full Load Efficiency | 96.2 % |
| Full Load Amps | 478 |
| Efficiency Group | NEMA Premium® |
| Voltage Rating | 460 |
| RPM | 3600 rpm |
| Frame | 447/9TS |
| Hz | 60 Hz |
| Input Phase | Three Phase |
| Enclosure Designation | ODP - Open Drip Proof |
| C Dimension | 44.567 in |
| Service Factor | 1.15 |
| Mounting | Foot Mounted |
| HP | 450 |
| Weight | 2252.0 LB |
| EAN or UPC | 79093224922302 |

