- Dualife® Wide-Face Standard Twist Knot Wire Wheel
- 12 in Diameter
| Trim Length | 2 3/4 in |
| Face Plate Thickness | 1 1/4 in |
| Type | Arbor Hole Brush |
| Arbor Diameter | 2 in |
| Wire Material | Steel |
| Dia. | 12 in |
| Applicable Materials | Rust, Paint, Oxides, Scale |
| Wire Size [Nom] | 0.0230 in |
| No. of Knots | 104 |
| RPM [Max] | 3600 rpm |
| Used With | Bench/Pedestal Grinders |
| No. of Rows | 2 |
| Weight | 7.5 LB |

