- Pressure Washer
- Electric Motor
- 1.5 hp
- 2.2 gal/min
- 1000 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Voltage | 120 V |
| Width | 21 1/2 in |
| Tip Style | Pattern |
| Phase | Single Phase |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Engine Type | Electric Motor |
| Flow [Max] | 2.2 gal/min |
| Voltage Rating | 120 V |
| Length | 30 in |
| Operating Pressure (2) | 1000 |
| Water Type | Cold |
| Hose Size | 0.375 in |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Hose Length | 50 ft |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Mounting | Cart |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Flow Rate | 2.2 gal/min |
| Operating Pressure | 1000 psi |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Height | 36 in |
| Amps | 15 A |
| Weight | 160.0 LB |
| EAN or UPC | 95879300795 |

