- Pressure Washer
- Electric Motor
- 3 hp
- 3 gal/min
- 1500 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Tip Style | Pattern |
| Width | 21 1/2 in |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Voltage Rating | 230 V |
| Hose Size | 0.375 in |
| Operating Pressure (2) | 1500 |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Flow [Max] | 3 gal/min |
| Voltage | 230 V |
| Flow Rate | 3 gal/min |
| Engine Type | Electric Motor |
| Hose Length | 50 ft |
| Length | 30 in |
| Phase | Single Phase |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Height | 36 in |
| Operating Pressure | 1500 psi |
| Water Type | Cold |
| Mounting | Cart |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Amps | 20 A |
| Weight | 175.0 LB |
| EAN or UPC | 95879300801 |

