- Pressure Washer
- Electric Motor
- 2 hp
- 2 gal/min
- 1450 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Length | 30 in |
| Operating Pressure | 1450 psi |
| Amps | 20 A |
| Water Type | Cold |
| Height | 36 in |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Phase | Single Phase |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Flow Rate | 2 gal/min |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Voltage | 120 V |
| Tip Style | Pattern |
| Flow [Max] | 2 gal/min |
| Hose Size | 0.375 in |
| Hose Length | 50 ft |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Mounting | Cart |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Operating Pressure (2) | 1450 |
| Engine Type | Electric Motor |
| Width | 21 1/2 in |
| Voltage Rating | 120 V |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Weight | 160.0 LB |
| EAN or UPC | 95879302973 |

