- Pressure Washer
- Electric Motor
- 2 hp
- 2 gal/min
- 1500 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Width | 21 1/2 in |
| Voltage Rating | 120 V |
| Flow Rate | 2 gal/min |
| Flow [Max] | 2 gal/min |
| Operating Pressure (2) | 1500 |
| Hose Size | 0.375 in |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Tip Style | Pattern |
| Water Type | Cold |
| Engine Type | Electric Motor |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Amps | 20 A |
| Height | 36 in |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Mounting | Cart |
| Voltage | 120 V |
| Phase | Single Phase |
| Length | 30 in |
| Operating Pressure | 1500 psi |
| Hose Length | 50 ft |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Weight | 150.0 LB |
| EAN or UPC | 95879306674 |

