- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Output Shaft Code | 01 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Mounting Type Code | B |
| Splines | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2669 in lb |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Port Type | Manifold |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Code | C |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Series | H Series |
| Port Location | Side Port |
| Motor Element | Gerotor |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Case Drain | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Paint Code | A |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Weight | 13.3 LB |

