- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 17.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Flow Rate | 57 lpm |
| Shaft Type | Splined |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Splines | 6 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Type | NPTF |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features | None |
| Mounting Type Code | B |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Displacement (in³/rev) | 17.9 |
| Paint Code | A |
| Port Code | B |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | H Series |
| Output Shaft Code | 02 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3110 in lb |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Case Drain | None |
| Weight | 14.0 LB |

