- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | NPTF |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Splines | 6 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602.25 in lb |
| Paint Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Case Drain | None |
| Series | H Series |
| Rotation | Standard Rotation |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Code | B |
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Shaft Type | Splined |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type Code | B |
| Special Features | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain Code | 0 |
| Weight | 14.7 LB |

