- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Flange Orientation | Standard |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Rotation | Standard Rotation |
| Corrosion Resistant | No |
| Case Drain | None |
| Case Drain Code | 0 |
| Splines | 6 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Size | SAE-10 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Location | Side Port |
| Paint Code | A |
| Series | H Series |
| Port Code | A |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Shaft Type | Splined |
| Mounting Type Code | B |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Flow Rate | 45 lpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 650 in lb |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 11.2 LB |

