- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Seal Material | Buna-N |
| Output Shaft Code | 02 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Code | A |
| Series | H Series |
| Splines | 6 |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Shaft Type | Splined |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Case Drain | None |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Paint Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Type Code | B |
| Special Features | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062.22 in lb |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Weight | 12.5 LB |

