- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Type | Manifold |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Corrosion Resistant | No |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Code | C |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain | None |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Paint Code | A |
| Shaft Type | Splined |
| Splines | 6 |
| Motor Type | Spool Valve |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Series | H Series |
| Duty | Standard-Duty |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Port Location | Side Port |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Special Features | None |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Case Drain Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Mounting Type Code | B |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Weight | 11.2 LB |

