- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Series | H Series |
| Port Location | Side Port |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 02 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 6 |
| Port Type | NPTF |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Type Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Corrosion Resistant | No |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Shaft Type | Splined |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Case Drain | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Code | B |
| Weight | 11.2 LB |

