- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 SAE O-Ring Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Splines | 6 |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Type | Splined |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Output Shaft Code | 02 |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Code | A |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features | None |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Case Drain Code | 0 |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Port Location | Side Port |
| Series | H Series |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Type Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint Code | A |
| Weight | 11.5 LB |

