- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Location | Side Port |
| Paint Code | A |
| Series | H Series |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Mounting Type Code | B |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Special Features | None |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Code | B |
| Splines | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Type | NPTF |
| Seal Material | Buna-N |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Case Drain | None |
| Material | Cast Iron |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Output Shaft Code | 08 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Weight | 11.2 LB |

