- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 7.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1699 in lb |
| RPM [Min] | 469 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Type | Manifold |
| Series | H Series |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 469 rpm @ 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Max] | 469 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 7.3 |
| Splines | 0 |
| Case Drain | None |
| Mounting Type Code | A |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Code | C |
| Output Shaft Code | 01 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features | None |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Weight | 12.1 LB |

