- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 8.91 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Splines | 6 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Code | A |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Paint Code | A |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1956 in lb |
| Shaft Type | Splined |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Port Location | Side Port |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Output Shaft Code | 02 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Type Code | A |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Displacement (in³/rev) | 8.91 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 385 rpm @ 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Seal Material | Buna-N |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | H Series |
| RPM [Min] | 385 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features | None |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Max] | 385 rpm |
| Case Drain | None |
| Weight | 12.4 LB |

