- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Material | Cast Iron |
| Port Location | Side Port |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Port Size | 1/2 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Paint Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | H Series |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 497 in lb |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Code | B |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain | None |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Special Features Hardware Code | AA |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Type Code | A |
| Port Type | NPTF |
| Flow Rate | 38 lpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Splines | 0 |
| Output Shaft Code | 07 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 11.2 LB |

