- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Motor Type | Spool Valve |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Splines | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Shaft Code | 24 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Case Drain | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Straight |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Paint Code | A |
| Port Type | NPTF |
| Flow Rate | 45 lpm |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 650 in lb |
| Port Size | 1/2 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Code | B |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Type Code | A |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Series | H Series |
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Special Features | None |
| Motor Element | Gerotor |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 13.0 LB |

