- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 18.24 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Pressure [Max] | 1500 psi |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Case Drain | None |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Displacement (in³/rev) | 18.24 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Type | NPTF |
| Series | S Series |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Special Features | Low Speed Valve |
| RPM [Max] | 190 rpm |
| Splines | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Element | Geroler |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Paint Code | A |
| RPM [Min] | 299 rpm |
| Flange Orientation | Standard |
| Material | Cast Iron |
| Port Code | B |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4345 in lb |
| Output Shaft Code | 01 |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 190 rpm @ 15 gal/min |
| Weight | 29.0 LB |

