- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 5.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Paint Code | A |
| Port Code | A |
| Case Drain | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Element | Geroler |
| Splines | 0 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Output Shaft Code | 01 |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | S Series |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Case Drain Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 5.67 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| RPM [Min] | 93 rpm |
| Weight | 29.0 LB |

