- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 22.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Material | Cast Iron |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain Code | 2 |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Port Type | BSPP |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | None |
| Motor Element | Geroler |
| Splines | 0 |
| Output Shaft Code | 24 |
| Series | S Series |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Displacement (in³/rev) | 22.64 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Min] | 153 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Shaft Size & Type | 0.984 in Straight w/Key |
| Port Code | E |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Mounting Type Code | REF! |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Type | Straight |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Weight | 29.0 LB |

