- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 4.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 1 |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Port Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Paint Code | A |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Splines | 0 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Flange Orientation | Standard |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Series | S Series |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Special Features | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 4.6 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Location | Side Port |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Weight | 29.0 LB |

