- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- SAE-10 SAE O-Ring Port
- 13.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Series | S Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Displacement (in³/rev) | 13.7 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Splines | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size | SAE-10 |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | SAE-4 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Case Drain Code | 1 |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Weight | 29.0 LB |

