- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Duty | Standard-Duty |
| Series | S Series |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Splines | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Case Drain Code | 1 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| RPM [Min] | 153 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Special Features | None |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Code | A |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Weight | 1.0 LB |

