- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Series | S Series |
| Mounting Type Code | REF! |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint Code | A |
| Port Code | A |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Case Drain Code | 1 |
| Splines | 0 |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Weight | 29.0 LB |

