- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- SAE-10 SAE O-Ring Port
- 5.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Special Features | Flange Rotated 90° |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Code | A |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flange Orientation | Flange Rotated 90° |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 5.7 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Splines | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Port Size | SAE-10 |
| Motor Element | Geroler |
| Rotation | Standard Rotation |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Assembly Code | 2 |
| Series | S Series |
| Output Shaft Code | 01 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Case Drain | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Min] | 93 rpm |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 29.0 LB |

