- 1/4" Red Air & Multipurpose Hose
description
- This lightweight, economical, general purpose hose assembly is ideal for use in plant or on OEM equipment. Popular for air line drops and pneumatic tools. Brass male NPT hose ends are crimped on for maximum durability.
| Hose Length | 750 ft |
| Oil Resistance | Medium - High |
| Temperature Range [Max] | 158 °F |
| Material | Lightweight PVC |
| Color | Red |
| Hose OD | 0.5 in |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Package Type | Reel |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Pounds per Foot | 0.08 lb |
| Hose I.D. | 1/4 in |
| Type | Bulk |
| Weight | 0.083 LB |
| EAN or UPC | 37256127052 |

