description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Package Type | Reel |
| Bend Radius | 8 in |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Hose Length | 500 ft |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose OD | 1.34 in |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Color | Red |
| Hose I.D. | 1 in |
| Pounds per Foot | 0.34 lb |
| Oil Resistance | High |
| Weight | 0.38 LB |
| EAN or UPC | 37256443671 |

