- 2 1/2" White Food Hose
applications
- Plicord Wineline hose is a quality, nontoxic hose for handling wine, potable water and other nonoily liquid food products where the hose must meet FDA requirements. For discharge service and suction service up to 20" hg vacuum at ambient temperature.
| Vacuum Hg | 20 in |
| Color | White |
| Oil Resistance | N/A |
| Hose I.D. | 2 1/2 in |
| Hose OD | 3.5 in |
| Pressure [Max] | 250 psi |
| Package Type | Coiled |
| Hose Application | Beverage, Food Transfer |
| Hose Length | 50 ft |
| Temperature Range [Max] | 220 °F |
| Pounds per Foot | 2.65 lb |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 2.67 LB |
| EAN or UPC | 37256129889 |

