- Infinity™ Fuel Drop Hose
- 2" ID
- 2.80" OD
- 100' Length
- -40°F - 160°F
applications
- Designed to transfer biodiesel and ethanol blends, gasoline and other petroleum products under pressure, gravity flow or medium suction (up to 23" Hg) at ambient temperature and with an aromatic content of 60% or less
features
- Constructed with exclusive PVC double helix for superior flexibility, abrasion resistance and low coefficient of friction for ease of maneuverability
- Lightweight in construction
| Weight per 100 Feet | 1.02 lb |
| Packaged Length | Cut to Length |
| Cover Material | Synthetic Rubber |
| Color | Black |
| Material | Abrasion-Resistant |
| Temperature Range [Max] | 160 °F |
| Bend Radius | 1.5 in |
| Hose Application | Fuel Drop |
| Hose Length | 100 ft |
| Hose I.D. | 2 in |
| Pressure [Max] | 150 psi |
| Series | Infinity |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inner Tube Material | Nitrile Synthetic Rubber (ORS) |
| Hose OD | 2.8 in |
| Weight | 0.994 LB |
| EAN or UPC | 37256337864 |
-
Pre-Packed Quantities


