- 2" Red Abrasives & Corrosives & Mining Hose
applications
- Ortac II is Goodyear's most popular premium quality multipurpose hose for industrial applications. It is found in demanding applications in factories, construction, agriculture, quarries, mines, railroad, the oil and gas industry, and shipbuilding.
| Oil Resistance | High |
| Pressure [Max] | 200 psi |
| Hose Application | Abrasives & Corrosives, Mining |
| Hose Length | 100 ft |
| Hose OD | 2.5 in |
| Temperature Range [Max] | 190 °F |
| Color | Red |
| Hose I.D. | 2 in |
| Pounds per Foot | 0.41 lb |
| Temperature Range [Min] | -20 °F |
| Weight | 1.04 LB |
| EAN or UPC | 37256129650 |

