- 3/8" Red Air & Multipurpose Hose
description
- This lightweight, economical, general purpose hose assembly is ideal for use in plant or on OEM equipment. Popular for air line drops and pneumatic tools. Brass male NPT hose ends are crimped on for maximum durability.
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Type | Bulk |
| Package Type | Reel |
| Oil Resistance | Medium - High |
| Color | Red |
| Material | Lightweight PVC |
| Temperature Range [Max] | 158 °F |
| Hose Length | 750 ft |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Pounds per Foot | 0.13 lb |
| Hose I.D. | 3/8 in |
| Hose OD | 0.656 in |
| Weight | 0.136 LB |
| EAN or UPC | 37256127069 |

