description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- RMA Class A
- MSHA approved covers
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Bend Radius | 3 in |
| Hose Length | 500 ft |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Oil Resistance | High |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Hose I.D. | 5/16 in |
| Color | Black |
| Pounds per Foot | 0.12 lb |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Package Type | Reel |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose OD | 0.62 in |
| Weight | 0.127 LB |
| EAN or UPC | 37256443404 |

