description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pounds per Foot | 0.12 lb |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Color | Black |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Oil Resistance | High |
| Hose Length | 50 ft |
| Hose I.D. | 5/16 in |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Hose OD | 0.62 in |
| Bend Radius | 3 in |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Weight | 0.117 LB |
| EAN or UPC | 37256443398 |

